Jak wilk z kurą, czyli trudne relacje rodzeństwa

Jako starsza siostra swojej młodszej dobrze pamiętam te chwile, kiedy ciągnęła się za mną jak cień, chciała uczestniczyć w moim życiu … a ja nie koniecznie ją tam widziałam. Prawda jest taka, że obie sobie stworzyłyśmy kwasową relację, która zmieniła się dopiero gdy wyprowadziłam się z domu. Nie łatwo być starszą siostrą, czy bratem. Nie łatwo być młodszym rodzeństwem. I właśnie o tym jest nowa propozycja wydawnictwa Zakamarki. 

Z Barbro Lindgren poznałyśmy się przy okazji Bolusia. I choć lektura tej książki wzbudziła we mnie mieszane uczucia, to Szymon w niej był zakochany. Dziś kolejny raz spotykam się z autorką przy okazji premiery “Teraz będziesz kurą”. Książeczka jest cieniuchna, jednak na kilku jej stronach zawarta jest historia zabawy pewnego rodzeństwa. On – starszy w stroju wilka, ona – młodsza ma być kurą. Wilk wydaje polecenia, dyryguje kurą, która poddaje się wszystkiemu. Rządzący wilki pozoruje zabawę pozbywając się natręta. I choć kurka nie jest pewna swojej roli w całym rozgardiaszu, wykonuje wszystko biernie co jakiś czasu upewniając się czy nie będzie zjedzona. 
W tej lekturze nie znajdziecie zbyt wiele tekstu, raczej barwne ilustracje pokazujące postawy obojga bohaterów. Skrajnie różne, które łatwo można odnieść nie tylko do rodzeństwa ale także do relacji rówieśników w grupie przedszkolnej. Książka ta jest świetnym wstępem do dyskusji na temat  empatii i zrozumienia, a także przemocy – nie koniecznie fizycznej – i bierności. 
Całość prezentuje się ładnie, ilustracje żyją swoim życiem, a zwięzły dialog jest tylko dopełnieniem historii. I tak jak wspomniałam, nada się nie tylko dla rodzeństwa ale również dla przedszkolaków, które dopiero uczą się funkcjonowania w grupie. 

Tytuł: Teraz będziesz kurą
Autor: Barbro Lindgren
Ilustracje: Charlotte Ramel
Wydawnictwo: Zakamarki

Dodaj komentarz