Diamentowa Księga Łamigłówek od wydawnictwa Zakamarki

Ostatnio, zupełnie przez przypadek trafiłam na dwójkę dzieci. Lasse i Maja mieszkają w Valleby i prowadzą swoje biuro detektywistyczne. Na przestrzeni lat pomogli rozwiązać sporo zagadek miejscowemu komisarzowi policji. Między innymi szukali zaginionych diamentów, chińskiego jamnika jabłkowego czy złoczyńcy który podtruwał zwierzęta w zoo. A żeby tego było mało, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od lat nie schodzi z czołówki listy bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji. 

Książki autorstwa Martina Widmarka są kryminałami dla dzieci. Z charakterystycznymi ilustracjami Helleny Willis tworzą bardzo ciekawą propozycję dla równie ciekawskich przedszkolaków. O popularności serii – nie tylko w Skandynawii – świadczy też fakt, że na ich motywach powstały także filmy pełnometrażowe, a w 2012 roku w Teatrze Miniatura w Gdańsku miał premierę spektakl na motywach pierwszej części serii “Tajemnica diamentów”.
Do tej pory poznańskie wydawnictwo Zakamarki wydało 25 części przygód dwójki dzieci (w Szwecji jest ich 26), oraz cztery zeszyty z łamigłówkami dla najwierniejszych fanów serii. 
W nasze ręce trafiła Diamentowa Księga. Detektywistyczne Łamigłówki Lassego i Mai. Jest to czwarta część łamigłówek z najtrudniejszymi zagadkami, okraszona czarno-białymi ilustracjami postaci z książek. Po zapoznaniu się z zeszytem w oko rzuca się od razu forma zagadek. Nie są to przypadkowe zadania – niezwiązane ze sobą – ale wszystkie prowadzą do jednego celu: należy rozszyfrować wskazówki szajki złodziei by udaremnić serię napadów w Valleby. Każda strona to jedna zagadka, która przybliża nas do rozszyfrowania wskazówki. Przemawia do mnie taka forma książeczki, gdyż uczy cierpliwości i systematyczności w dążeniu do celu. A do tego ćwiczy koncentracje. Jak dla mnie bomba. 
Przyznam szczerze, że tej serii nie znałam, a po łamigłówki sięgnęłam, gdyż Szymon lubi takowe rozwiązywać. Niestety, okazuje się że na zabawę z niektórymi zagadkami jeszcze chwilę poczeka, gdyż według mnie są one dla dzieci w od 7 – 8 lat, wydawca jednak oznaczył je jako 6+. Nie wszystkie rozwiąże sześciolatek.
Nie podważalny jest jednak fakt, że dzięki Diamentowej Księdze Lassego i Mai, zwróciłam uwagę na serię która robi furorę w Szwecji. No i fakt, że Szweckie Jury Dziecięce kilkakrotnie wybierało przygody małych detektywów na książki roku, jest rekomendacją samą w sobie. 
Dlatego zamierzam sprawdzić, czy mój przedszkolak da się złapać na detektywistycznego hopla, a potem razem z nim pomóc bohaterom zagadek udaremnić serię napadów w miasteczku. 

Tytuł: Diamentowa Księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai
Autor: Martin Widmark
Ilustracje: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamrki 

Dodaj komentarz